insan vücüdu ve beş element

2007-04-19 21:28:00

İNSAN VÜCUDUNUN YAPI TAŞLARI: BEŞ ELEMENT

Doğayı, evreni inceleyen gözlemleyen bilgeler farkına varmış ki varolan her şey insan varlığıyla iç içe uyum içindedir.Varolduğu bilinen tüm elementler insanı da var etmiştir. Evren çeşitli elementlerden oluşmuştur.
Evren makro düzeyde varolurken bir mikro evren olan insan vücudu da evrende varolan her şeyden oluşur.

Bunu hep hava-su-toprak-ateş olarak bilirdik. Beş element olarak kabul edilmesi Çinlilere ait bir kavrayış. Hint bilgeliliği dört element üstüne kuruluyken Çinliler bazı değişikliklerle bu olguyu beşe çıkartmışlar.
Beş elementte hava elementi yoktur. Hava zaten her yerde ,boşluk olan her yerde vardır, denmiş.Toprak-ateş-su-ağaç olmuş ve buna bir de metal etlenmiş. Beş element budur.
Gezegenimizi oluşturan her şey beş elementten oluşmuştur ve insan vücudunun da bu beş elementten var olduğu kabul edilir.
Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur, vücudumuzun bir ısısı vardır ve ateştir. Bir çok mineral metal elementi ile , minimal ölçüde olsa kum ve taşlar toprak elementi ve lifli dokularda ağaç elementi ile eşleştirilir. Doğada mevcut bu elementlerin hareketleri ve değişimleri insan vücuduyla bağlantılıdır.
Her bir elementin özellikleri vücutta etkin oldukları organlar vardır.

Beş element çemberi de yin- yang gibi bir denge döngüsüdür. Yin yang dualitedeki dengeyi temsil ederken beş element ise bir geçişler sürecini temsil eder.
Döngünün bir başı ve bir sonu vardır . Sondan sonra yine bir başlangıç gelir.
Bu döngünün izdüşümü insan bedeni ve yaşam sürecinde vardır.
Her şey bir dengede devinirken bir dönencede ilerler. Çin’de doğduğunuz yıla hakim olan bir element vardır. Elementiniz anne karnına düşüğünüz tarih esas olarak hesaplanır, batı astrolojinde olduğu gibi dünyaya geldiğiniz gün olarak değil. Mesela: 2006 ağaç elementi idi.. 2007 ateş elementi. Yıllar, günler, insanlar, günün saatleri, organlar, mevsimler her şey beş element döngüsünde tarif edilir. Tüm bu kavramlar bu elementin özelliklerini gösterir.
Elementlerin özellikleri organlarda etkindir, hastalıklar mevsimler ve döngülerle, o elementin etkisi altında olan insanın özellikleri ile bağlı hastalıklarla ilişkilidir.

İnsanları kişilikleri bile beş element yasalarına göre tanımlanır.

İlk element olan Ağaç ile başlarsak;
Ağaç elementi ilkbaharı temsil eder. Yani döngünün başlangıcıdır. İlkbaharda doğa yenilenir, her yerler çiçeklerle donanır ve insanlarda bir hareket bir coşku gözlenir.Enerji en yoğun büyüme dönemindedir.. İnsan canlılığın her gün arttığını hisseder.
Ağaç elementi özelliğine sahip insanlar ilkbahar gibi dinamik, canlı sporcu ve lider ruhludurlar.Bedensel özellikleri ise kaslı vücut, bronz ten, güçlü eller ve ayaklar gibi…
İnsan bedeninde ise karaciğer (yin) ve safra kesesi (yang) organlarını denetler. Migren, çeşitli ağrılar ve sinir sistemiyle ilgili problemler bu elementle ilişkili hastalıklardır. Ağaç elementi 24 saatlik gün döngüsünde şafak vakti 06.00-12.00 arasında etkindir.


Ateş elementi ise yaz mevsimini temsil eder. İlkbahar bitmiş sıcak günler gelmiştir. Sıcak her yerde kendini hissettirir. Bazen sıcaktan şikayet ederken , bir yandan da yaz akşamlarının keyfini çıkartırız. İnsanda bu enerji birikimi tüm vücutta dağılır
Ateş elementin özelliklerine sahip insanlar biraz yaz mevsimi gibidirler. Çevrelerine sıcaklık,yakınlık ve neşe verirler. Doğa ve insan yaz mevsiminde sıcak ve canlıdır. Yaz mevsimi yang enerjinin etkisindedir. Ateş elementi de yang dir. Sıcak, neşeli ve enerjiktir.
Bedensel olarak güzel el ve ayaklar güçlü ve saf bilinç özellikleri dir. Baskın hastalıklar kalp ve atardamar sorunları, kan dolaşımı ve tansiyon problemleridir.Ateş elementinin organı Kalptir (yin) incebağırsak (yang) . Günlük döngüde 12.00 ve 18.00 arasında etkindir.


Toprak elementi en ortada duran elementtir. Yaz sonu mevsimidir, pastırma yazı denilen dönemdir. Merkezdedir ve sabitliği temsil eder. Toprak elementi toprak gibi hareketsiz ve sağlamdır. Toprak insanları besler, toprak elementi insanlarına da besleme ve beslenme özelliği verir.Bu elementin insanları çok sağlam yapılıdır. Toprak elementi dalak/pankreas (yin) ve mideyi (yang) etkiler. Yuvarlak bir beden ve biraz tutuculuk özellikleridir.Sindirim bozuklukları ,lenf ve damarlar bu elementle ilişkilidir. Gün içinde ki yeri 18.00-21.00 arasıdır.


Metal sonbaharın elementidir. Yaz ve yaz sonu mevsimi de geçmiştir. Artık hava değişmeye serinlemeye başlamıştır.Yağmur ve rüzgarla yaprak dökümü mevsimi gelir. Bazen hüzün ve karamsarlık insanları sarar. Yang azalır yin gelişir. Sonbaharda gökyüzü ve toprak arasında denge oluşur. Dengesizlik olursa hüzün ve depresif ruh halleri bu süreçte ortaya çıkabilir.
Akciğer (yin)kalın bağırsak (yang) metal elementi organlarıdır. . Akciğer hüzün, depresyon baskısı altındadır. Metal elementi baskın olan insanlarda solunum problemleri, verem cilt ve deri hastalıkları riski vardır.Bu elementin fiziksel özellikleri narin yüz hatları, uzun , ince bacak ve kollardır.Gün içindeki yeri 18.00-21.00 arasındadır.


Ve en sonunda kış gelir. Döngü tamamlanmaktadır. Doğa yavaşlar, her şey soğuktan korunmak için en derinlere sığınmıştır ve daha ılımlı günleri beklemektedir. Yang nerdeyse tümüyle kaybolmuştur ve yin en yüksek düzeydedir. Bu yin yavaş yavaş kış bitikçe azalır ve ilkbahar yaklaştıkça yang tekrar doğar. Su elementi yaşamı da temsil eder. Su felsefe ile ilişkilidir. Tüm mevsimleri deneyimleyen ruh en sonunda döngünün sonuna gelmiştir. O artık bilgelik yolundadır. Biraz da yorgundur. Durağan soğuk kış günlerinde yavaş, sakin ve anlayışlıdır. O artık birazda filozofdur. Fiziksel özellikleri hüzünlü bakışlar, güzel bir yüz ve uzun parmaklardır. Duygusal rahatsızlıklar ve sıkça korku duygusu yaşamak en belirgin sağlık problemleridir.Etkin organları böbrek (yin) mesane (yang)
Günlük saat döngüsünde 24.00-06.00 arasıdır. Yeni bir gün doğmadan önceki son saatlerdir.

Organlarda mevsim değişikliklerinin etkisi dengede değilse mevsimsel rahatsızlıklar olarak ortaya çıkar.Bu tabloda görüldüğü gibi her elementin iyi ve kötü yanları vardır. Ve biz sadece bir elementin etkisi altında değiliz, tüm elementlerden herkeste vardır. Her insan baskın olan bir ana element onu tamamlayan ikinci hatta az bir oranda da üçüncü bir elementin karışımından oluşur. Tek bir element etkisinde olsaydık tek tip standart insanlar olurduk ancak biz aslında tüm elementlerin karışımıyız.
Ana elementi ağaç olan bir insan ağaç özelliklerine sahipken birazda ateş ve metal özeliklerinden de bulunabilir. Feng Shui de evin düzenlenme şeklide evde yaşayan kişi ve ailenin baskın elementinin özellikleri göz önünde bulundurularak düzenlenir. Seçilen renkler ve objeler ve mobilyalar bu elementi rahatlatan ve mutlu eden özeliklerde olmalıdır.


Ağaç elementinin organı olan karaciğer öfkeyi barındırır . İçimizdeki öfke karaciğerde , kin duygusu da enerjisel olarak safra kesesinde depolanır. Böylece ağaç elementi organları öfke ve kinin vücudumuzdaki adresidir.Ağaç elementinin rengi ise yeşilin tüm tonlarıdır.

Ateş elementinin organı olan kalp sevgi ve aşkın evidir. Sevgisizlik kalbi vurur, sevginin olmadığı yerde kalp yavaş yavaş ölür. Ateşin rengi kırmızı ve pembe tonlardır.

Toprak elementinin organı olan mide, tüm kavram ve olguları sindirir. Yada bazen yaşadıklarını içine sindiremez ve asidiyle kendini yakar. Sindirilmeyen her olay , faturayı mideye gönderir. Toprak elementinin rengi sarı ve turuncudur.

Metal elementinin organı olan akciğer, havayı içine çekip geri verir. Mutsuzluk ve hüzün soluyan bir akciğer hasta olur. Bir zamanlar ince hastalık vardı, insanlar mutsuzluktan verem olup acı çekerlerdi. Rengi , beyaz ve gridir.

Su elementinin organı olan böbrek korku duygusuna kalkan olur. Yaşanan korkular, böbrekleri veya tüm eş organları etkiler.Suyun rengi siyah ve mavinin tüm tonlarıdır.

Elementler arası dengesizlikler renklerle de şifalandırılabilinir.

Örnek ateş elementi rahatsızlıklarından yüksek tansiyon ve hiperaktivite ye karşı mavi renk su elementini temsilen ateşi yavaşlatıp,söndürecektir. Ateş elementi yüksek olan insanların evlerinde bir akvaryum olması bir denge getirir.

Yada enerjisi düşmüş, pasif ve depresiv günler için ateşin temsilcisi kırmızı renk, tutku ve heyecan verir. Depresyonda bolca pembeler giymek, mercan,şeftali gibi renkli obje ve mobilyalar metalin hüznünü kırabilir.

Şimdi biraz beş elementi anladıktan sonra aralarındaki düzen ve düzensizliklere bakalım.

Element sırası bir döngü sırasıyla varolur.
Ağaç elementi ateşi besler. Yani odunla ateş yakılır. Ateş ise toprağı besler. Ateş yanıp kül olur toprağa karışır. Toprak metali besler. Metaller toprakta mineral olarak varlığını sürdürür, toprağın bağrında beslenir. Ve metal suyu besler, mineraller suya karışır.
Bu normal döngüdür. Birde birbirine ters etki yapan devre vardır.

Vücutta bulunan bu elementlerden birinin enerjisinin çok fazla yükselmesi dengeyi bozar ve ilgili hastalıklar ortaya çıkar.

Ağaç elementinin yin organı karaciğerin asıl görevi zararlı maddeleri arındırmaktır. Karaciğerdeki enerjinin bozulması halinde duygularda sıklıkla görülen değişimler, yüksek tansiyon ve sabırsızlık duygusu ortaya çıkabilir.

Ateş elementi kalbi etkiler. Ateş elementinin fazla artması hızlı ve düzensiz kalp atışları, garip davranışların ortay çıkması, ve sakinliği koruyamama duygusu olarak kendini gösterir.

Toprak elementi fazlalığı dalak pankreas – karaciğer- böbrek üçgeninde sorunlar yaşanmasına neden olur. Bunun neticesi iştahın kontrolden çıkması- çok artma veya azalma vücutta ödem ve sindirim sisteminde yavaşlama en belirgin özelliktir.

Metal, bu elementin dengesizliği akciğer-kalp-karaciğer üçgeninde sorunlar oluşturur ve
yüzeysel nefes, kan dolaşımı sisteminde bozukluk ve duygularda dengesizlikler kendini gösterebilir.

Suyun dengesi bozulduğunda böbrek-kalp ve dalak/panreas üçgeninde
duygusal sorunlar, suskunluk, izole bir hayat isteği ve şüphecilik gibi sorunlar gündeme gelir.

Beş elementin özellikleri bir döngüde aile yapısı şeklinde de kabul edilmiştir.
Anne- oğul ve torun gibi
Her bir element anne ve onun oğlu olan bir element vardır.
Mesela ağaç annedir. Ateşi besler. Ateş ağaçla beslenir.. Bu durumda ağaç annedir.
Oğul olan ateş elementi de yanıp kül olur ve külleriyle toprağı besler. Toprak , ağaç elementinin torunudur.
Toprak içindeki küller zamanla minerallere madenlere dönüşür ve birleşir. Bu durumda toprak elementi “metal” in annesidir. Metal ise ateş elementinin torunudur.
Sonra metal suya karışır ve suyu besler. Metal suyun annesi olmuştur.
Su ise her zaman ağacı besler. Su ağacın annesidir. Ağaç ise metalin torunudur.
Bu besleyici çemberdir.

Bir de yok edici veya kontrol çemberi vardır. Torun konumundaki element toprak elementi anneden fazla enerji çekmeye başlar ise ağaç devreye girer ve torun olan toprak elementinin enerjisini kısar.Ağaç kökleri toprağa uzanır ve varlığını sürdürmek için toprağın tüm vitamin ve minerallerini emer. Toprak açısından ağaç bir yok edicidir.

Ateş ise metali yok eder. Ateşe konan bir metal erir.
Toprak suyu yok eder. Toprağa dökülen suyu toprak emer ve yok eder.
Metal ağacı yok eder. Metal bir balta bir ağacı keser ve yok eder.
Su ateşi yok eder. Su ateşi söndürür yok eder.

Beş element dengesi veya dengesizliği sadece insan vücudunda değil üzerinde yaşadığımız gezegende de hakimdir.
Denge bozulduğunda fazla baskın olan element diğerlerine zarar verir ve bir gün dengenin oluşması için doğa silkinir.
Gezegenimizde dengesi bozulan elementlerden olan;
Metalle kesilen ormanlar toprak kaymalarına sebep olur.
Çorak topraklar susuzluğu, çölü oluşturur.
Su baskınları evlerin ocağını söndürür.

Denge her yerdedir. En içimizdeki hücreden evrenin en uç noktasına kadar.
Denge bozulduğunda , dengesizlik hakimdir ve dengenin karşıtıdır.
Dengesizlik bir gün yine dengelenir. Denge oluşur ve sonra denge tekrar bozuluncaya kadar

2883
0
0
Yorum Yaz